BLOG
Araç Gösterge Uyarı Lambaları ve Anlamları

Araç Gösterge Uyarı Lambaları ve Anlamları

 Araçlar daha da kompleks hale geldikçe, birbirinden farklı araç gösterge uyarı lambaları da gözle görünür oranda artış gösteriyor.  Modern elektronik sistemler (hava yastığı, stabilite kontrol vb.) kendi kendilerini test ediyor ve bu aracınızın güvenli sürüşe hazır olup olmadığını ya da bakım zamanının geldiğini gösteriyor.

Eğer bir uyarı ışığı siz sürüş halindeyken yanmışsa, durabileceğiniz en yakın ve güvenli alanda durmanızı gerektirmektedir.

Bir çok araç gösterge uyarı lambsı araç markasına hatta modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Araç manuellerinizde bu lambaların anlamları detaylı olarak bulunmaktadır. Ama temel olarak her araçta bulunan ikaz lambaları ve anlamları aşağıda sıralanmıştır.

Yağ Basıncı Uyarı Lambası     Yağ Basıncı Uyarı Lambası 

Bu ışık siz anahtarınızı kontağa yerleştirdikten sonra yarım çevirme ile birlikte hemen yanmalı ve 5 saniye içerisinde sönmelidir. Eğer sürekli yanık haldeyse yağ basıncınız normal değerlerin altında demektir. Aracınıza acil yağ takviyesi yapmanız gerekir aksi halde motorunuz aşınarak daha yüksek maliyetler çıkarabilir.

Eğer bu ışık siz sürüş halindeyken yanmaya başladıysa, vakit kaybetmeden güvenli bir alanda durup, aracınızın motorunu durdurmalısınız.

Eğer yağ eklediğiniz halde bile bu ışık sönmüyorsa, hemen bir uzmana durumu bildiriniz.

Akü Sarj Uyarı Lambası         Akü Şarj Uyarı Lambası  

Bu ışık yine yağ basıncı uyarı lambası gibi anahtar kontakta 2. Seviyedeyken yanar ve 5 saniye içerisinde söner. Eğer aksi oluyor ve sürekli yanık durumdaysa akünüz şarj olmuyor demektir ki marş motoru çalışmayacağı için motor da çalışmaya başlamayacaktır.

Nedenleri:

  • Bataryanız ya da aktarım sağlayan aparatlar gevşemiş olabilir
  • Tahrik mekanizmasında problem olabilir
  • Alternatörde problem olabilir

Eğer tahrik mekanizmasında kayışta bir problem varsa, motoru çalıştırmadan önce değiştirilmesi gerekmektedir. Soğutma sisteminiz bu kayışa bağlıysa, değiştirilmediği taktirde hararet ve akabinde kalıcı hasar bırakması muhtemeldir.

Hemen aracınızı güvenli bir yere çekin ve uzman yardımı alana kadar tekrar çalıştırmayınız.

Fren Sistemi Uyarı Lambası           Fren Sistemi Uyarı Lambası  

Bu ışık el freni devreye girdiğinde yanacaktır. El frenini bıraktıktan sonra ışığın hala yanıyor olması düşük fren hidroliği seviyesini gösterebilir.

 

El kitabına bakın ve MAX işaretine getirene kadar, bir defada doğru fren hidroliği ekleyin. Frenleriniz aşındıkça bu sıvı miktarı düşecektir. Sıvı miktarının başka bir kaybı olmadığından emin olmak için sık sık fren hidroliği seviyesini kontrol ediniz.

 

Fren hidroliği çok düşük olduğunda ve fren pedalına basmak normalden daha uzun ise, iki hidrolik fren devresinden biri bozulmuş olabilir. Yolculuğa devam etmeyin ve bir ustaya danışın.

 

Fren hidroliği seviyesi doğru olsa bile ışık yanık kalıyorsa, bu bir sensör hatası olabilir. En kısa sürede aracınızı bir oto servisine götürmeniz gerekmektedir.

 

Mazot Parçacık Filtresi Kısmen Bloke Uyarı Lambası    Mazor Parçacık Filtresi Kısmen Bloke Uyarı Lambası  

Mazot parçacık filtresinin tek işlevi egsozdaki kurumları filtrelemektir.

Herhangi bir filtrede (örn: elektrikli süpürgenizdeki  torba) olduğu gibi, performansını korumak için düzenli olarak boşaltılması gerekir. MPF için bu sürece 'yenilenme' denir - biriken kurum sadece küçük bir kül kalıntısı bırakmak için yüksek sıcaklıkta yakılmaktadır. Rejenerasyon aktif ya da pasif olarak mevcut olabilir.

 

Pasif rejenerasyon, egzoz sıcaklığı yüksek olduğunda otomatik olarak gerçekleşir. Bir çok araçta bunun uygulaması mevcut olmadığı için araç üreticileri de ECU’nun konrolü alında aktif rejenerasyonun gerçekleşeceği sistemler ürettiler.

Filtrede kurum yükü sınıra ulaştığında (yaklaşık 45%) ECU egzoz sıcaklığını artırmak ve rejenerasyon başlatmak için yakıt enjeksiyon zamanlamasını ayarlayacaktır. Yolculuk kısa sürecekse tam rejenerasyon tamamlanmayabilir. MPF uyarı ışığı da filtrenin kısmen bloke olduğunu belirtmek için yanacaktır.

 

Bu 70 km ve daha yüksek hızlarla 10 dakika öylesine sürüşte, tam rejenerasyonun sağlanması ile birlikte düzeltilebilecek bir durumdur ve akabinde uyarı ışığı sönecektir.

Motor Uyarı Lambası               Motor Uyarı Lambası 

Kontak açıldığında yanar. Motor çalıştıktan kısa süre sonra söner.

 

Eğer motor çalıştıktan sonra hala yanıksa, motor ile ilgili bir sıkıntı olduğunu belirtir. En kısa sürede bir otomobil ustasına göstermeniz gerekmektedir. O Motor çalışırken yanarsa, motor yönetim sistemine sahip bir arıza olduğunu gösterir. Bu kısa sürede kontrol ettirin.

 

Eğer uyarı ışığı sürüş halindeyken yanıp sönerse, ışık sürekli şekilde yanan hale gelene kadar hızınızı azaltın. Eğer yanıp sönmeye devam ederse hızlı hızlanmalar ve yüksek motor devrinden çekinin ve en kısa sürede güvenli bir alanda park ederek kontrollerinizi gerçekleştirin.

Bazı araçlarda bu ışık kırmızı olabilir, yine de durunuz ve yardım isteyin.

 

Eğer park etmek ve motoru kontrol etmek güvenlik açısından sıkıntı yaratmayacaksa en kısa sürede bu kontrolü gerçekleştiriniz. Motoru kapatıp 2 dakika bekleyin, ardından motor sistemini sıfırlamak için tekrardan motoru çalıştırmayı deneyin.

Bu ışık yanarken araç bir süre daha sürüşe elverişli olacaktır. Eğer farklı bir ışık daha yanmıyorsa en yakınınızdaki oto servisine uğramanız gerekmektedir. Aksi halde motorunuzda ve katalitik konvertörünüzde kalıcı hasarlar meydana gelecektir.

 

ABS Uyarı Lambası                 ABS Uyarı Lambası      

Kontak çevirdiğinizde bu ışık, ABS sisteminizin çalışıp çalışmadığını ilk birkaç saniye içerisinde kontrol eder ve ardından söner.

Eğer sürüş sırasında yanarsa işlevsel bir bozukluğa işaret eder, en kısa süre içerisinde bir araba servisine gösterilmesi gerekmektedir.

ABS’siz fren yapmak bazı arabalar için güvenlik açısından çok sorun yaratmaz ama bazıları için durum çok daha tehlikelidir. Araç manuelini kontrol etmeniz önerilir. En kısa sürede bir oto servisi bulmanız önerilir.

 

Fren ve ABS Sistemi Uyarı Lambası       Fren ve ABS uyarı Lambası  

Eğer iki ışık aynı anda yanmaya başlamışsa, en kısa sürede güvenli bir yerde park edilmesi önerilir.

Aracı durdurmak için kontrollü bir şekilde hızı yavaşlatın ve frenlerinizi çok nazik bir şekilde kullanın ve hemen güvenli bir park alanı bulun. Araç tamamen durana kadar fren pedalına sert basmayın ve hemen bir oto tamircisi ile irtibata geçin.

 

Mazot Filtresi Su Kapanı Uyarı Lambası    Mazot Filtresi Su Kapanı Uyarı Lambası  

Eğer aracınızda bir problem yoksa ışık kontak açıldıktan 5 saniye içerisinde sönecektir.

Eğer sürüş halindeyken bu ışık yanarsa, mazor filtrenizde su tespit edilmiş demektir.

Bu ışık, mazot filtrenizdeki su miktarının beklenenden fazla olduğunu bildirmek için yanar. Aslında araç sürüşe müsaittir ama filtredeki suyun biran önce tahliye edilmesi gerekmektedir.

Eğer deponuzu yeni doldurmuşsanız ve bu ışık sürüş esnasında yanmaya başladıysa hemen güvenli bir alanda park edin ve kontağı kapatın. Aldığınız mazotta yabancı maddeler (su vs.) olabilir ve enjeksiyon sistemine zarar verebilir.

 

Etiketler : arıza,gösterge,lamba,yağ,akü,abs,fren,motor,yağ basıncı,filtre,mazot filtresi,su kapanı,fren,fren sistemi

Oto Servislerinden Fiyat Teklifleri Alın
Mobil Oto Servis - Kapınıza Gelen Oto Servis

Tamire veya Bakıma mı ihtiyacınız var?

Sadece bir kaç dakikada talebinizi girip servislerden fiyat teklifi alın.

Ücretsiz Teklif AlÜCRETSİZ TEKLİF AL

Nasıl Çalışır?

Rapor Oluşturun

Aracınızın ihtiyacını belirtin.

Rapor Oluşturun

Oto servisleri size tekliflerini versin.

Rapor Oluşturun

Dilediğinizi seçin işlemlerinizi yaptırın.

İletişim

Size yardımcı olmak için burdayız.

Bize UlaşınBİZE ULAŞIN